Events
PDF
PDF

  •  
    2018
    September
    24th September 2018 Round 2 (First Leg) MCA Division 2
    Round 2 (First Leg) MCA Division 4
    Round 2 (First Leg) MCA 600-League
       19:30  Ormskirk 1 - Hoylake 3 MCA Division 4
       19:30  Atticus 5 - Southport 2 MCA Division 4
       19:45  Widnes 1 - Atticus 2 MCA Division 1
       19:45  Skelmersdale 1 - Formby 1 MCA Division 2
       19:45  Prescot 600 - Waterloo 600 MCA 600-League
    25th September 2018   19:30  Southport 1 - Atticus 4 MCA Division 2
       19:30  Formby 3 - Prescot 2 MCA Division 4
       19:30  Liverpool 4 - Wallasey D MCA Division 5
    26th September 2018   19:30  Aigburth 2 - Liverpool 2 MCA Division 2
       19:30  Atticus 600-1 - Aigburth 600 MCA 600-League
       19:30  Atticus 600-2 - Waterloo 600 MCA 600-League
    27th September 2018   19:30  Wallasey A - Atticus 1 MCA Division 1
     
    October
    01st October 2018 Round 2 (First Leg) MCA Division 1
    Round 2 (First Leg) MCA Division 3
    Round 2 (First Leg) MCA Division 5
    Round 2 MCA 440-League
       19:45  Waterloo 1 - Liverpool 1 MCA Division 1
       19:45  Prescot 1 - Atticus 3 MCA Division 2
       19:45  Prescot 2 - Ormskirk 1 MCA Division 4
    02nd October 2018   19:30  Liverpool 3 - Skelmersdale 2 MCA Division 3
       19:30  Formby 3 - Southport 2 MCA Division 4
       19:30  Liverpool Juniors - Aigburth 3 MCA Division 5
    03rd October 2018   19:30  Aigburth 1 - Hoylake 1 MCA Division 1
       19:30  Atticus 440-1 - Aigburth 440 MCA 440-League
       19:30  Atticus 440-2 - St. Helens 440 MCA 440-League
    04th October 2018   19:30  Wallasey C - bye MCA Division 3
       19:30  Wallasey B - Formby 2 MCA Division 3
       19:30  Wallasey D - Hoylake Juniors MCA Division 5
    08th October 2018 Round 3 (First Leg) MCA Division 2
    Round 3 (First Leg) MCA 600-League
       19:30  Atticus 3 - Skelmersdale 1 MCA Division 2
       19:45  Prescot 2 - Atticus 5 MCA Division 4
       19:45  Waterloo 600 - Widnes 600 MCA 600-League
    09th October 2018   19:30  Formby 1 - Aigburth 2 MCA Division 2
       19:30  Liverpool 2 - Southport 1 MCA Division 2
       19:30  Liverpool 4 - Liverpool 5 MCA Division 5
       19:30  Hoylake 440 - Prescot 440 MCA 440-League
    10th October 2018   19:30  Aigburth 600 - Atticus 600-2 MCA 600-League
    11th October 2018   19:30  Hoylake 3 - Formby 3 MCA Division 4
    15th October 2018 Round 3 (First Leg) MCA Division 1
    Round 3 (First Leg) MCA Division 3
    Round 3 (First Leg) MCA Division 5
       19:30  Atticus 1 - Waterloo 1 MCA Division 1
       19:30  bye - Hoylake 2 MCA Division 3
       19:45  Skelmersdale 2 - Wallasey B MCA Division 3
       19:45  Prescot 600 - Widnes 600 MCA 600-League
       19:45  Prescot 440 - Formby 440 MCA 440-League
    16th October 2018   19:30  Liverpool 1 - Aigburth 1 MCA Division 1
       19:30  Hoylake 2 - bye MCA Division 3
       19:30  Formby 2 - Wallasey C MCA Division 3
       19:30  Liverpool 5 - Wallasey D MCA Division 5
    17th October 2018   19:30  Aigburth 3 - Liverpool 4 MCA Division 5
    18th October 2018   19:30  Hoylake Juniors - Liverpool Juniors MCA Division 5
    22nd October 2018 Round 4 (First Leg) MCA Division 2
    Round 3 (First Leg) MCA Division 4
    Round 3 MCA 440-League
       19:30  Atticus 5 - Ormskirk 1 MCA Division 4
       19:45  Skelmersdale 1 - Atticus 4 MCA Division 2
       19:45  Prescot 2 - Hoylake 3 MCA Division 4
    23rd October 2018   19:30  Liverpool 2 - Formby 1 MCA Division 2
       19:30  Southport 1 - Prescot 1 MCA Division 2
       19:30  Formby 440 - Atticus 440-1 MCA 440-League
    24th October 2018   19:30  Aigburth 2 - Atticus 3 MCA Division 2
       19:30  St. Helens 440 - Waterloo 440 MCA 440-League
       19:30  Aigburth 440 - Atticus 440-2 MCA 440-League
    25th October 2018   19:30  Wallasey C - Hoylake 2 MCA Division 3
    29th October 2018 Quater-Final John Ripley Cup
     
    November
    05th November 2018 Round 4 (First Leg) MCA Division 1
    Round 4 (First Leg) MCA Division 3
    Round 4 (First Leg) MCA Division 5
    Round 4 (First Leg) MCA 600-League
    Semi-Final John Ripley Cup
       19:45  Widnes 1 - Wallasey A MCA Division 1
       19:45  Prescot 600 - Atticus 600-1 MCA 600-League
       19:45  Waterloo 440 - Hoylake 440 MCA 440-League
    06th November 2018   19:30  Hoylake 1 - Liverpool 1 MCA Division 1
       19:30  Formby 2 - Skelmersdale 2 MCA Division 3
       19:30  Liverpool 3 - bye MCA Division 3
       19:30  Wallasey D - Liverpool Juniors MCA Division 5
       19:30  Liverpool 5 - Aigburth 3 MCA Division 5
    07th November 2018   19:30  Aigburth 1 - Atticus 1 MCA Division 1
       19:30  Atticus 600-2 - Widnes 600 MCA 600-League
       19:30  Atticus 600-1 - Waterloo 600 MCA 600-League
    08th November 2018   19:30  Wallasey B - bye MCA Division 3
       19:30  Liverpool 4 - Hoylake Juniors MCA Division 5
    12th November 2018 Round 5 (First Leg) MCA Division 2
    Round 4 (First Leg) MCA Division 4
       19:30  Atticus 3 - Liverpool 2 MCA Division 2
       19:30  Atticus 4 - Aigburth 2 MCA Division 2
       19:45  Prescot 1 - Skelmersdale 1 MCA Division 2
    13th November 2018   19:30  Hoylake 1 - Widnes 1 MCA Division 1
       19:30  Formby 1 - Southport 1 MCA Division 2
    14th November 2018   19:30  bye - Liverpool 3 MCA Division 3
       19:30  Atticus 440-1 - Hoylake 440 MCA 440-League
       19:30  Atticus 440-2 - Waterloo 440 MCA 440-League
    19th November 2018 Round 5 (First Leg) MCA Division 1
    Round 5 (First Leg) MCA Division 3
    Round 5 (First Leg) MCA 600-League
    Round 4 MCA 440-League
       19:30  Atticus 2 - Aigburth 1 MCA Division 1
       19:30  Atticus 1 - Hoylake 1 MCA Division 1
       19:30  bye - Wallasey B MCA Division 3
       19:45  Skelmersdale 2 - Wallasey C MCA Division 3
       19:45  Waterloo 600 - Prescot 600 MCA 600-League
       19:45  Prescot 440 - St. Helens 440 MCA 440-League
    20th November 2018   19:30  Liverpool 1 - Widnes 1 MCA Division 1
       19:30  Hoylake 2 - Liverpool 3 MCA Division 3
       19:30  Southport 2 - Ormskirk 1 MCA Division 4
       19:30  Liverpool Juniors - Liverpool 4 MCA Division 5
    21st November 2018   19:30  bye - Formby 2 MCA Division 3
       19:30  Aigburth 600 - Prescot 600 MCA 600-League
    22nd November 2018   19:30  Wallasey A - Waterloo 1 MCA Division 1
       19:30  Hoylake Juniors - Liverpool 5 MCA Division 5
    26th November 2018 Round 6 (First Leg) MCA Division 2
    Round 5 (First Leg) MCA Division 4
       19:45  Widnes 600 - Atticus 600-1 MCA 600-League
       19:45  Prescot 600 - Atticus 600-2 MCA 600-League
       19:45  Waterloo 600 - Aigburth 600 MCA 600-League
    27th November 2018   19:30  Formby 1 - Atticus 3 MCA Division 2
       19:30  Liverpool 2 - Atticus 4 MCA Division 2
       19:30  Southport 1 - Skelmersdale 1 MCA Division 2
       19:30  Formby 440 - Waterloo 440 MCA 440-League
    28th November 2018   19:30  Aigburth 2 - Prescot 1 MCA Division 2
       19:30  Aigburth 3 - Wallasey D MCA Division 5
    29th November 2018   19:30  Wallasey C - Liverpool 3 MCA Division 3
       19:30  Hoylake 3 - Atticus 5 MCA Division 4
     
    December
    03rd December 2018 Round 6 (First Leg) MCA Division 1
    Round 6 (First Leg) MCA Division 3
    Round 5 (First Leg) MCA Division 5
    Round 1 (Second Leg) MCA 600-League
       19:30  Ormskirk 1 - Formby 3 MCA Division 4
       19:45  Waterloo 1 - Widnes 1 MCA Division 1
       19:45  Skelmersdale 2 - bye MCA Division 3
    04th December 2018   19:30  Hoylake 1 - Atticus 2 MCA Division 1
       19:30  Liverpool 1 - Atticus 1 MCA Division 1
       19:30  Formby 2 - bye MCA Division 3
       19:30  Southport 2 - Prescot 2 MCA Division 4
       19:30  Liverpool Juniors - Liverpool 5 MCA Division 5
    05th December 2018   19:30  Aigburth 1 - Wallasey A MCA Division 1
       19:30  Atticus 600-2 - Atticus 600-1 MCA 600-League
       19:30  Aigburth 440 - Formby 440 MCA 440-League
    06th December 2018   19:30  Wallasey B - Hoylake 2 MCA Division 3
       19:30  Hoylake Juniors - Aigburth 3 MCA Division 5
       19:30  Wallasey D - Liverpool 4 MCA Division 5
    10th December 2018 Quater-Final Knotty Ash Cup
    17th December 2018   19:30  Atticus 2 - Wallasey A MCA Division 1
       19:45  Widnes 1 - Atticus 1 MCA Division 1
       19:45  Waterloo 440 - Prescot 440 MCA 440-League
     
    2019
    January
    07th January 2019 Round 7 (First Leg) MCA Division 2
    Round 1 (Second Leg) MCA Division 4
    Round 2 (Second Leg) MCA Division 4
    Round 5 MCA 440-League
    Semi-Final Knotty Ash Cup
       19:30  Atticus 3 - Southport 1 MCA Division 2
       19:30  Atticus 4 - Formby 1 MCA Division 2
       19:45  Prescot 1 - Liverpool 2 MCA Division 2
       19:45  Skelmersdale 1 - Aigburth 2 MCA Division 2
    08th January 2019   19:30  Formby 440 - Atticus 440-2 MCA 440-League
       19:30  Hoylake 440 - Aigburth 440 MCA 440-League
    09th January 2019   19:30  St. Helens 440 - Atticus 440-1 MCA 440-League
    14th January 2019 Round 7 (First Leg) MCA Division 1
    Round 7 (First Leg) MCA Division 3
    Round 1 (Second Leg) MCA Division 5
       19:30  Atticus 1 - Widnes 1 MCA Division 1
       19:30  Atticus 2 - Liverpool 1 MCA Division 1
       19:30  bye - Skelmersdale 2 MCA Division 3
       19:45  Waterloo 1 - Aigburth 1 MCA Division 1
    15th January 2019   19:30  Liverpool 3 - Wallasey B MCA Division 3
       19:30  Hoylake 2 - Formby 2 MCA Division 3
       19:30  Southport 2 - Hoylake 3 MCA Division 4
       19:30  Ormskirk 1 - Prescot 2 MCA Division 4
       19:30  Aigburth 3 - Liverpool Juniors MCA Division 5
    16th January 2019   19:30  bye - Wallasey C MCA Division 3
    17th January 2019   19:30  Wallasey A - Hoylake 1 MCA Division 1
       19:30  Hoylake Juniors - Wallasey D MCA Division 5
    21st January 2019 Round 1 (Second Leg) MCA Division 2
    Round 2 (Second Leg) MCA 600-League
       19:30  Atticus 4 - Atticus 3 MCA Division 2
       19:45  Prescot 1 - Formby 1 MCA Division 2
       19:45  Skelmersdale 1 - Liverpool 2 MCA Division 2
       19:45  Widnes 600 - Aigburth 600 MCA 600-League
    22nd January 2019   19:30  Southport 1 - Aigburth 2 MCA Division 2
       19:30  Liverpool 5 - Liverpool 4 MCA Division 5
       19:30  Formby 440 - Hoylake 440 MCA 440-League
    23rd January 2019   19:30  Aigburth 600 - Atticus 600-1 MCA 600-League
       19:45  Waterloo 600 - Atticus 600-2 MCA 600-League
    24th January 2019   19:30  Wallasey C - Wallasey B MCA Division 3
    28th January 2019 Round 1 (Second Leg) MCA Division 1
    Round 1 (Second Leg) MCA Division 3
    Round 6 MCA 440-League
       19:30  Atticus 2 - Atticus 1 MCA Division 1
       19:30  bye - bye MCA Division 3
       19:45  Widnes 1 - Aigburth 1 MCA Division 1
       19:45  Waterloo 1 - Hoylake 1 MCA Division 1
    29th January 2019   19:30  Liverpool 3 - Formby 2 MCA Division 3
       19:30  Hoylake 2 - Skelmersdale 2 MCA Division 3
       19:30  Liverpool 4 - Aigburth 3 MCA Division 5
    30th January 2019   19:30  Atticus 440-2 - Prescot 440 MCA 440-League
       19:30  Atticus 440-1 - Waterloo 440 MCA 440-League
    31st January 2019   19:30  Wallasey A - Liverpool 1 MCA Division 1
       19:30  Wallasey D - Liverpool 5 MCA Division 5
     
    February
    04th February 2019 Round 2 (Second Leg) MCA Division 2
    Round 3 (Second Leg) MCA 600-League
       19:30  Atticus 4 - Southport 1 MCA Division 2
       19:30  Atticus 3 - Prescot 1 MCA Division 2
       19:45  Widnes 600 - Waterloo 600 MCA 600-League
    05th February 2019   19:30  Formby 1 - Skelmersdale 1 MCA Division 2
       19:30  Liverpool 2 - Aigburth 2 MCA Division 2
       19:30  Liverpool Juniors - Hoylake Juniors MCA Division 5
    06th February 2019   19:30  Atticus 600-2 - Aigburth 600 MCA 600-League
    11th February 2019 Round 2 (Second Leg) MCA Division 1
    Round 2 (Second Leg) MCA Division 3
    Round 2 (Second Leg) MCA Division 5
       19:30  Atticus 1 - Wallasey A MCA Division 1
       19:30  Atticus 2 - Widnes 1 MCA Division 1
       19:30  bye - Wallasey C MCA Division 3
       19:45  Skelmersdale 2 - Liverpool 3 MCA Division 3
       19:45  Prescot 2 - Formby 3 MCA Division 4
    12th February 2019   19:30  Hoylake 1 - Aigburth 1 MCA Division 1
       19:30  Liverpool 1 - Waterloo 1 MCA Division 1
       19:30  Formby 2 - Wallasey B MCA Division 3
       19:30  Southport 2 - Atticus 5 MCA Division 4
       19:30  Liverpool Juniors - Wallasey D MCA Division 5
    13th February 2019   19:30  Aigburth 2 - Southport 1 MCA Division 2
       19:30  Aigburth 3 - Liverpool 5 MCA Division 5
    14th February 2019   19:30  Hoylake Juniors - Liverpool 4 MCA Division 5
    18th February 2019 Round 3 (Second Leg) MCA Division 2
    Round 3 (Second Leg) MCA Division 4
    Round 4 (Second Leg) MCA 600-League
       19:45  Skelmersdale 1 - Atticus 3 MCA Division 2
       19:45  Prescot 1 - Atticus 4 MCA Division 2
    19th February 2019   19:30  Hoylake 1 - Atticus 1 MCA Division 1
       19:30  Southport 1 - Liverpool 2 MCA Division 2
    20th February 2019   19:30  Aigburth 2 - Formby 1 MCA Division 2
       19:45  Widnes 600 - Atticus 600-2 MCA 600-League
    21st February 2019   19:30  Wallasey C - Formby 2 MCA Division 3
       19:30  Hoylake 3 - Ormskirk 1 MCA Division 4
    25th February 2019 Round 3 (Second Leg) MCA Division 1
    Round 3 (Second Leg) MCA Division 3
    Round 7 MCA 440-League
       19:30  Atticus 5 - Formby 3 MCA Division 4
       19:45  Widnes 1 - Hoylake 1 MCA Division 1
       19:45  Waterloo 1 - Atticus 2 MCA Division 1
       19:45  Prescot 440 - Atticus 440-1 MCA 440-League
    26th February 2019   19:30  Liverpool 3 - bye MCA Division 3
       19:30  Hoylake 2 - bye MCA Division 3
       19:30  Liverpool 4 - Liverpool Juniors MCA Division 5
       19:30  Hoylake 440 - Atticus 440-2 MCA 440-League
    27th February 2019   19:30  Aigburth 1 - Liverpool 1 MCA Division 1
       19:30  St. Helens 440 - Formby 440 MCA 440-League
    28th February 2019   19:30  Wallasey A - Atticus 2 MCA Division 1
       19:30  Wallasey D - Aigburth 3 MCA Division 5
       19:30  Liverpool 5 - Hoylake Juniors MCA Division 5
     
    March
    04th March 2019 Round 4 (Second Leg) MCA Division 2
    Round 5 (Second Leg) MCA 600-League
       19:30  Atticus 4 - Skelmersdale 1 MCA Division 2
       19:30  Atticus 3 - Aigburth 2 MCA Division 2
       19:45  Prescot 1 - Southport 1 MCA Division 2
    05th March 2019   19:30  Hoylake 1 - Wallasey A MCA Division 1
       19:30  Formby 1 - Liverpool 2 MCA Division 2
    06th March 2019   19:30  bye - Hoylake 2 MCA Division 3
       19:30  Aigburth 600 - Waterloo 600 MCA 600-League
    11th March 2019 Round 4 (Second Leg) MCA Division 1
    Round 4 (Second Leg) MCA Division 3
    Round 3 (Second Leg) MCA Division 5
       19:30  Atticus 2 - Waterloo 1 MCA Division 1
       19:30  Atticus 1 - Aigburth 1 MCA Division 1
       19:30  bye - Liverpool 3 MCA Division 3
       19:45  Skelmersdale 2 - Formby 2 MCA Division 3
    12th March 2019   19:30  Liverpool 1 - Hoylake 1 MCA Division 1
       19:30  Formby 3 - Hoylake 3 MCA Division 4
       19:30  Ormskirk 1 - Southport 2 MCA Division 4
    13th March 2019   19:30  bye - Wallasey B MCA Division 3
       19:30  Atticus 5 - Prescot 2 MCA Division 4
       19:30  Atticus 600-1 - Widnes 600 MCA 600-League
       19:30  Atticus 600-2 - Prescot 600 MCA 600-League
    14th March 2019   19:30  Wallasey A - Widnes 1 MCA Division 1
    18th March 2019 Round 5 (Second Leg) MCA Division 2
    Round 4 (Second Leg) MCA Division 4
       19:45  Skelmersdale 1 - Prescot 1 MCA Division 2
       19:45  Waterloo 600 - Atticus 600-1 MCA 600-League
    19th March 2019   19:30  Liverpool 2 - Atticus 3 MCA Division 2
       19:30  Southport 1 - Formby 1 MCA Division 2
       19:30  Hoylake 2 - Wallasey C MCA Division 3
    20th March 2019   19:30  Aigburth 2 - Atticus 4 MCA Division 2
    21st March 2019   19:30  Wallasey B - Skelmersdale 2 MCA Division 3
    25th March 2019 Round 5 (Second Leg) MCA Division 1
    Round 5 (Second Leg) MCA Division 3
       19:30  Ormskirk 1 - Atticus 5 MCA Division 4
       19:30  Prescot 600 - Aigburth 600 MCA 600-League
       19:45  Waterloo 1 - Wallasey A MCA Division 1
       19:45  Widnes 1 - Liverpool 1 MCA Division 1
    26th March 2019   19:30  Liverpool 3 - Hoylake 2 MCA Division 3
       19:30  Formby 2 - bye MCA Division 3
    27th March 2019   19:30  Aigburth 1 - Atticus 2 MCA Division 1
    28th March 2019   19:30  Wallasey B - bye MCA Division 3
       19:30  Wallasey C - Skelmersdale 2 MCA Division 3
     
    April
    01st April 2019 Round 6 (Second Leg) MCA Division 2
    Round 4 (Second Leg) MCA Division 5
       19:30  Widnes 1 - Waterloo 1 MCA Division 1
       19:30  Atticus 3 - Formby 1 MCA Division 2
       19:30  Atticus 4 - Liverpool 2 MCA Division 2
       19:45  Prescot 1 - Aigburth 2 MCA Division 2
       19:45  Skelmersdale 1 - Southport 1 MCA Division 2
    02nd April 2019   19:30  Hoylake 3 - Prescot 2 MCA Division 4
       19:30  Southport 2 - Formby 3 MCA Division 4
    03rd April 2019   19:30  Aigburth 440 - St. Helens 440 MCA 440-League
    08th April 2019 Round 6 (Second Leg) MCA Division 1
    Round 6 (Second Leg) MCA Division 3
       19:30  Atticus 2 - Hoylake 1 MCA Division 1
       19:30  Atticus 1 - Liverpool 1 MCA Division 1
       19:30  bye - Formby 2 MCA Division 3
       19:45  Widnes 600 - Prescot 600 MCA 600-League
       19:45  Waterloo 440 - Aigburth 440 MCA 440-League
    09th April 2019   19:30  Hoylake 2 - Wallasey B MCA Division 3
       19:30  Liverpool 3 - Wallasey C MCA Division 3
    11th April 2019   19:30  Wallasey A - Aigburth 1 MCA Division 1
       19:30  bye - Skelmersdale 2 MCA Division 3
    15th April 2019 Round 7 (Second Leg) MCA Division 2
    Round 5 (Second Leg) MCA Division 4
       19:30  Atticus 5 - Hoylake 3 MCA Division 4
       19:45  Waterloo 1 - Atticus 1 MCA Division 1
    16th April 2019   19:30  Formby 1 - Atticus 4 MCA Division 2
       19:30  Liverpool 2 - Prescot 1 MCA Division 2
       19:30  Southport 1 - Atticus 3 MCA Division 2
       19:30  Formby 3 - Ormskirk 1 MCA Division 4
    17th April 2019   19:30  Aigburth 2 - Skelmersdale 1 MCA Division 2
    18th April 2019   19:30  Wallasey C - bye MCA Division 3
    22nd April 2019 Round 7 (Second Leg) MCA Division 1
    Round 7 (Second Leg) MCA Division 3
    Round 5 (Second Leg) MCA Division 5
       19:45  Skelmersdale 2 - bye MCA Division 3
       19:45  Prescot 2 - Southport 2 MCA Division 4
    23rd April 2019   19:30  Liverpool 1 - Atticus 2 MCA Division 1
       19:30  Formby 2 - Hoylake 2 MCA Division 3
    24th April 2019   19:30  Aigburth 1 - Waterloo 1 MCA Division 1
       19:30  Atticus 600-1 - Prescot 600 MCA 600-League
    25th April 2019   19:30  Wallasey B - Liverpool 3 MCA Division 3
    29th April 2019 Final John Ripley Cup
    Final Knotty Ash Cup
     
    May
    22nd May 2019   19:30  Merseyside Chess Association, AGM 2019 Aigburth Cricket and Bowls Club (next to St Michaels Station), Southwood Road, St Michaels, L17 7BQ